sicakhadde

SICAK HADDE

Paslanmaz çeliğin özel bir metal alaşımıdır. Üretimin ilk aşamasında yüksek fırınlarda sıvı paslanmaz çelik olarak eritilir, yassı levha veya rulo ürün isteniyorsa platina (kalın levha ), uzun çubuk veya profil isteniyorsa kokil (kütük) şeklinde kalıplara dökülür.

Soğuduktan sonra nihai ürünün durumuna göre diğer üretim aşamalarına geçilir. Yassı ürünler için platina önce fırınlarda 1000-1100 derecede yeniden ısıtılır ve sıcak hadde silindirlerinden geçirilerek soğuk hadde öncesi istenilen kalınlığa getirilir. Üzerindeki tufal asit ile temizlenir, gerekirse taşlanır, bu rulolar kalitelerine göre ve istenilen mekanik ve fiziksel değerlerin elde edilmesi, kristal yapılarının oluşması için çeşitli teknolojik sistemlerle tavlanır, krom nikel alaşımlı olanları soğuk su ile aniden soğutularak kristal yapılarının austenit kristallerine dönüşmesi sağlanır. Takriben 20 ile 24 ton arasında olan bu rulolar bilahare aşağıdaki açıklamalarda verilen bilgiler ışığında soğuk haddelemeye gönderilir.

SOĞUK HADDE

Paslanmaz çeliğin icadını takiben, ekonomik üretim için yoğun araştırmalar gerekmiştir. En önemlisi normal kalite demir veya çelikten takriben 3 ila 5 misli daha set ve mukavim olan paslanmaz çeliğin rulo veya levha haline getirilmesinin sıcak haddeleme ile yapılması yeterli inceliğin sağlanmasına yeterli olmadığından soğuk hadde ile inceltilmesinin gerekliliğini ortaya koymuştur. Bunun için çeşitli zaman dilimlerinde ve deneyler sonucu, ikili ve üçlü haddeleme yapan makine grupları ile başlangıçta iyi sonuçlar alınmış, ekonomik olması için ise üretimin hızlandırılması gereği ortaya çıkmıştır.

Bu konuda teknik bilgi ve becerisi üst düzeyde olan Mr. Sendizimir isimli makine mühendisi, bilahare kendi adını verdiği, iki adet krom hadde silindirlerine baskı ile büyük güç katan silindirler silsilesini dizayn etmiş, böylece 500 ila 700 Newton /mm mukavemete sahip paslanmaz çeliğin haddelenerek inceltilmesini ve prosedürün ilk aşamada takriben 200 ila 400 metre/dakika kapasite ile çalışmasını sağlamıştır. Bu tür soğuk hadde silindirlerine sahip ‘Sendzimir’ bugün Dünya’daki tüm paslanmaz çelik üreticilerinin sahip oldukları en değerli makine gruplarını teşkil etmektedir. Bugün soğuk hadde kapasiteleri dakikada takriben 1000 metreye çıkmıştır. Sıcak hadde bölümünden gelen temiz ve nitelikli yarı mamul paslanmaz çelik rulolar nihai kalınlık elde edilinceye kadar ortalama 11 ila 14 defa soğuk haddelenir. Her haddeleme, malzeme kalınlığının en fazla %15’i kadar incelmesini sağlar. Bu nedenle yarı mamulün kalınlığı ile nihai kalınlık arasında ilişkinin ne denli önemli olduğu açıktır. Nihai kalınlık elde edilinceye kadar her aşamada malzemenin mekanik özellikleri kontrol altında tutulur.

Top